Ukrainian Albanian Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bengali Bosnian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Hebrew Hungarian Icelandic Irish Italian Japanese Javanese Kannada Korean Latvian Lithuanian Macedonian Maltese Mongolian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Welsh Yiddish
Зміст: [Показати]

З 14 вересня в Україні перебували європейські експерти в межах глобальної програми контролю транскордонних захворювань

Такі місії перебувають у країнах Балтії, в Білорусі, Росії. Їхні попередні висновки: українські органи влади навчилися реагувати на виявлення захворювання африканської чуми свиней (АЧС), а ось розрахунок і контроль за ризиками кульгає. Про це під час учорашнього брифінгу в Кабміні повідомив заступник голови Державної ветеринарної та фітосанітарної служби Олександр Вержиховський.

Він зауважив, що на протиепізоотичні заходи не вистачає фінансів. І додав, що служба внесла пропозицію передбачити в бюджеті на наступний рік більше грошей на ці заходи, і є розуміння цього в Мінфіні. Водночас, досі бюджетний парламентський комітет не виніс рішення про надання службі обіцяних 44,7 мільйона гривень, а всі кошти, передбачені на такі заходи в державному та обласних бюджетах, уже використано, як і всі диззасоби, які були в резерві. Тож відповідати новому спалаху буде нічим.

Під час перевірок Держветфітослужба знаходила й підприємства, яких не було в реєстрі. Фото з сайту tn-express.dn.ua

Під час перевірок Держветфітослужба знаходила й підприємства, яких не було в реєстрі. Фото з сайту tn-express.dn.ua

А ще повідомив, що Єврокомісія, хоч ситуація з АЧС в Україні стабілізувалася, є випадки розповсюдження (Держветфітослужба пов’язує це з межуванням із Білоруссю та Росією), мабуть, зарахує Україну до категорії третіх країн (де нині РФ та Білорусь). Тож будуть посилені фітосанітарні заходи під час виїзду транспорту за кордон — його піддаватимуть ретельній дезінфекції.

«Щодо обігу зерна всередині країни, то оскільки є докази потрапляння через зерно кукурудзи збудника з поля на ферму, вирішено в неблагополучних пунктах, де були спалахи, в радіусі 10—20 кілометрів зерно використовувати лише після термічної обробки. Тож небезпеку служба не знімає, не виключає поодинокі випадки — головне, щоб не було серії», — заявив Олександр Вержиховський.

Він підкреслив, що цього року було виявлено 22 неблагополучних пункти (Чернігівська область — 11, Київська — 4, Сумська — Рівненська — 2, Полтавська та Житомирська — по 1), 16 пов’язано зі свійськими тваринами, 5 — із дикими, був один інфікований об’єкт. Зважаючи на ситуацію з АЧС, уряд на початку серпня дозволив Держветфітослужбі перевірити всі господарства, де утримують свиней.

«Загалом в Україні налічується 2610 таких господарств. Із 12 серпня служба здійснила 2776 перевірок, зокрема повторні. Знаходили й підприємства, яких не було в реєстрі. Перевірки вилилися для суб’єктів господарювання у 3575 приписів, оштрафовано 1402 посадові особи: сума штрафів — 243,7 тисячі гривень. Було й 9 випадків недопущення фахівців до перевірок. За всіма цими випадками служба зверталася в органи прокуратури. Але ми не були каральною експедицією, яка мусила штрафувати, — інформуємо великий бізнес, фермерів, громадян (роздаємо листівки, проводимо зустрічі із громадами), як відгородитися від збудника АЧС. А штрафували за елементарні речі, які передбачає закритий режим утримання тварин: брак санпропускників, утримання обслуговуючим персоналом вдома свиней. Нині вже навіть внутрішня безпека підприємств виїжджає з контролем за адресами співробітників. А ще Держветфітослужба штрафувала не одразу, давала два тижні на виправлення», — констатував Олександр Вержиховський.

Торкнувся він і депопуляції дикого кабана, яку мали провести повністю у шести неблагополучних областях. «Але цього не відбулося: на Житомирщині з початку року це питання вирішили лише на 3%, Полтавщині — на 4% , Рівненщині — на 6, Чернігівщині — на 13, Сумщині — на 23, Київщині — на 34. На черговому засіданні державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при уряді 14 вересня критикували ці темпи. Держветфітослужбу та Держлісагентство зобов’язали посилити цю роботу. Тож сподіваємося на прискорення темпів», — резюмував Олександр Вержиховський.

На верх