За результатами засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при Кабінетові Міністрів України відбувся брифінг Голови Держпродспоживслужби Володимира Лапи та директора Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби Бориса Кобаля щодо ситуації з АЧС та заходів, які вживає держава для боротьби з цим захворюванням.

«Основними причинами поширення АЧС є відсутність дієвого контролю при переміщенні живих тварин та сировини в межах країни. Ми уже напрацювали відповідні нормативні акти, які передбачають повернення посилення контролю та збільшення штрафів за порушення законодавства в сфері біобезпеки, створення спільних мобільних груп із Національною поліцією, удосконалення Інструкції по боротьбі і ліквідації АЧС. Зазначені проекти знаходяться на погодженні центральних органів виконавчої влади», - зазначив Володимир Лапа під час брифінгу.

Він додав, що члени ДНПК за результатами засідання рекомендують пришвидшити формування на рівні центрального апарату МВС, Нацполіції, Держпродспоживслужби мобільних груп для посилення ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, в тому числі, під час переміщення тварин і харчових продуктів тваринного походження. Це дозволить, зокрема, забезпечити дієвий контроль за переміщенням живих тварин та продукції з них, зокрема свиней та свинини, на території України та не допускати незаконного переміщення живих тварин без ветеринарних документів.

До «слабких ланок» у розповсюдженні АЧС відноситься стихійна торгівля живими тваринами та сировиною, подвірний забій та реалізація свиней, нехтування елементарними заходами біобезпеки, питання ідентифікації поголів’я.

«В сфері посиленого контролю - процедура відшкодування населенню вартості за вилучене та знищене поголів'я тварин при ліквідації хвороби. Люди мають отримувати компенсацію оперативно, і це завдання місцевих державних адміністрацій», - зазначив Володимир Лапа.

Разом з цим, за словами Голови Держпродспоживслужби, є необхідність і посилення відповідальності суб’єктів господарювання за дії чи бездіяльність, що спричиняють виникнення особливо небезпечних хвороб тварин чи розповсюдження збудників хвороб – відповідні зміни мають бути внесені до Кримінального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення.

Члени ДНПК також рекомендують заборонити використання відходів харчування для годівлі сільськогосподарських тварин, в тому числі у закладах пенітенціарної системи та в установах підпорядкованих Міністерству оборони України, МВС та інших військових/правоохоронних структурах.

«Як мінімум останні три випадки АЧС в Донецькій і Луганській областях пов'язані з використанням відходів харчування військових частин в підсобному господарстві, а також у господарствах населення. Навіть у звичайній ситуації така практика має супроводжуватися термічною обробкою відходів», - додав Володимир Лапа.

За результатами засідання ДНПК дані рекомендації посилити контроль за утилізацією відходів тваринного походження, в першу чергу, в неблагополучних щодо АЧС регіонах, а також провести облік та визначити переробні підприємства на рівні районів, які в разі спалаху АЧС можуть забезпечити забій та промислову переробку свиней із зони захисту, та, у разі необхідності із зони нагляду.

В той же час на рівні районів мають бути визначені забійні підприємства та місця зберігання, де у випадку виявлення незаконного переміщення живих тварин, сировини та продукції невідомого походження буде здійснюватися забій таких тварин та тимчасове зберігання вилученої продукції.

У свою чергу директор Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби Борис Кобаль зауважив, що для забезпечення епізоотичного благополуччя тваринництва необхідно грамотно організувати і проводити вчасно ветеринарно-профілактичні заходи. При цьому необхідно врахувати всі можливі джерела і шляхи поширення окремої інфекції. «В цій частині ми знаходимось в постійному контакті із територіальними органами Дерпродсппоживслужби і за необхідності делегуємо представників центрального апарату для допомоги на місця», додав Б.Кобаль. Він також зазначив, посилення потребує роз’яснювальна робота щодо основних заходів, спрямованих на запобігання захворювання.

За його словами, цим завданням і відповідає план протиепізоотичних заходів з профілактики основних заразних хвороб тварин в Україні у 2017 році, який сьогодні був погоджений на засіданні ДНПК.

Довідково

З початку 2017 року в Україні виявлено 33 випадки АЧС, у тому числі вперше на території Тернопільської, Донецької, Херсонської та Дніпропетровської областей. Усього, з 2012 року на території України зареєстровано 181 випадок захворювання на АЧС в 22 областях України.

У кожному випадку підтвердження АЧС проводяться заходи відповідно до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней. Наразі в Україні оздоровлено 142 із 181 неблагополучних з АЧС пунктів. При цьому не було зареєстрованого жодного повторного випадку АЧС в оздоровлених неблагополучних пунктах. Станом на 08.02.2017 карантин продовжує діяти у 39 неблагополучних пунктах по АЧС.

Для стабілізації епізоотичної ситуації щодо АЧС Держпродспоживслужба розробила пакет проектів нормативно-правових актів, які зараз перебувають на стадії погодження в зацікавлених центральних органах виконавчої влади та затвердження:

  • проект змін до діючої Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней;
  • проект Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб;
  • проект постанови Кабінету Міністрів України "Питання посилення ветеринарно-санітарного контролю під час переміщення тварин та харчових продуктів тваринного походження";
  • проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку відшкодування майнової шкоди (збитків), завданої особам внаслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин або у зв'язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб";
  • проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення заходів із біологічної безпеки та збереження тваринництва в Україні";
  • проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення протиепізоотичних заходів, та переліку послуг спеціалістів ветеринарної медицини, які провадять ветеринарну практику, за здійснення обов’язкових або необхідних протиепізоотичних заходів";
  • проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансування заходів, пов’язаних з утилізацією/видаленням побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною".
На верх