Держпродспоживслужба у співпраці з Міністерством аграрної політики та продовольства й іншими органами влади напрацювала цілий комплекс заходів, яких дозволить уже в поточному році переломити ситуацію із поширенням африканської чуми свиней в Україні та, зрештою, ліквідувати це захворювання у нашій державі. На цьому наголосив Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа під час брифінгу.

«Зараз ситуація з АЧС в Україні дуже складна. Однак Держпродспожислужба та Міністерство вживає заходи, аби побороти африканську чуму свиней», - зазначив Володимир Лапа.

За його словами, у частині ліквідації захворювання Держпродспоживслужба працює максимально ефективно. «Якщо в оздоровлених пунктах захворювання більше не фіксується, то це означає, що заходи з ліквідації були виконані вчасно і кваліфіковано, - зазначив він. - Проблему ми бачимо в профілактиці захворювання».

Якщо, наприклад, в країнах Балтії на домашні господарства припадає близько 10-15% в структурі поголів’я свинарства, то в Україні – це уже 50% поголів’я, і, зрозуміло, що це господарства з достатньо низьким рівнем технологій і біобезпеки.

«Однак власники свиней повинні бути обізнані з елементарними правилами. Наприклад, не годувати тварин залишками їжі без термічної обробки, або перевзуватися і перевдягатися, коли заходиш у приміщення, у якому утримуються свині, особливо, якщо повернувся з лісу, бо дика фауна і кабани - серед основних джерел поширення АЧС», - сказав Володимир Лапа.

За його словами, територіальні органи отримати доручення працювати над підвищення поінформованості населення: розробляються пам’ятки, друкуються відповідні матеріали для того, щоб у доступній формі доносити необхідну інформацію.

Ведеться робота і над удосконаленням процедур ідентифікації свиней. Уже розроблений та поданий на затвердження в Міністерства аграрної політики т продовольства порядок компенсації вартості ідентифікації для домогосподарств. Також є потреба удосконалити процедуру відшкодування збитків населенню за вилучених свиней у зв’язку з виявленням АЧС. «Ми дали доручення нашим територіальним органам в оперативному режимі нас інформувати про динаміку відшкодування вартості. Якщо таки затримки трапляються, ми зможемо оперативно включитися в процес і лобіювати вирішення цього питання на рівні місцевої влади»,- підкреслив Володимир Лапа.

Як зазначив Голова Держпродспоживслужби, прийнято рішення про створення спільних з Національною поліцією мобільних робочих груп. Відповідний проект постанови розроблений і направлений на погодження зацікавленим органами виконавчої влади.

Також на погодженні з ЦОВВ перебуває і проект змін до інструкції з боротьби та ліквідації АЧС. «Інструкція залишилася практично незмінною ще з радянських часів. Вона передбачає повне вилучення свиней - навіть здорових. Зараз з урахуванням європейського досвіду ми намагаємося прийняти більш гнучку модель», - зазначив Володимир Лапа.

Великий блок законодавчих змін стосується посилення відповідальності: розроблено і проект закону про підвищення рівня біобезпеки для збереження тваринницької галузі, який уточнює норми законів щодо переміщення тварин, ідентифікації, актуалізує розмір штрафних санкції.

Ще один великий блок роботи стосується діагностування АЧС у дикій фауні та серед свійських свиней, а також проведення моніторингових досліджень: «Ми зраз працюємо з ЄС. Уже досягли домовленості про проведення таких досліджень на території Західних регіонів України».

Володимир Лапа додав, що сьогодні на засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при Кабінетові Міністрів України затверджено план протиепізоотичних заходів з профілактики основних заразних хвороб тварин в Україні у 2017 році, який, зокрема, передбачає виділення суттєвих коштів на закупівлю діагностикумів для упередження поширення АЧС.

Крім того, завдяки тісній комунікації з Держлісагентством досягнуто домовленості про стовідсоткове дослідження на АЧС диких кабанів, які відстрілюються у дикій фауні.

«Тобто напрацьовано цілий комплекс заходів. Сподіваємося, що найближчим часом вони будуть схвалені Кабінетом Міністрів. Це дасть можливість переламати ситуацію. З досвіду інших країн зробити це непросто. В Португалії, наприклад, боролися з АЧС понад 20т років, але зрештою її побороли. Ми серйозно налаштовані на те, щоб із врахуванням комплексу заходів вже в поточному році суттєво переламати ситуацію в боротьбі із цим захворюванням», - заявив Володимир Лапа.

«Зараз в Україні настав той час, коли необхідно зрозуміти, що це дійсно серйозна загроза біобезпеці, яка несе загрозу не лише тваринництву, але й суттєві економічні загрози для всієї країни», - підсумував Голова Держпродспоживслужби

У свою чергу директор Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Борис Кобаль зазначив: для того, аби змінити епізоотичну ситуацію, необхідно розірвати ланцюг «джерело передачі інфекції - шлях передачі - сприятливі організми». «І найбільш ефективним є блокування шляху передачі збудника. Сьогодні потрібно насамперед посилити контроль за переміщенням як живих тварин, так і продукції тваринного походження. На наше переконання неналежний контроль за цими процесами призводить до поширення АЧС в країні», - підкреслив він.

Також, за словами Бориса Кобаля, потребує вирішення питання заборони торгівлі живими тваринами у несанкціонованих місцях: «Тут ми чекаємо на підтримку органів місцевого самоврядування та органів внутрішніх справ».

За його словами, надзвичайно важливо дотримання суб’єктами господарювання заходів біобезпеки: «На сьогодні діючі типові санпропускники облаштовані лише на 20-23% господарств. Це плачевна картина. Ті господарства, де нема можливості виконати ці всі вимоги, повинні бути закритими», - переконаний Борис Кобаль.

На верх