Динаміка поширення АЧС в Україні є загрозливою. З початку 2017 року в Україні виявлено 55 випадків африканської чуми свиней (АЧС), у тому числі вперше на території Тернопільської, Донецької, Херсонської, Дніпропетровської та Івано-Франківської областей. Останній випадок АЧС зареєстровано у Кіровоградській та Харківській областях серед диких свиней. Усього з 2012 року на території України зареєстровано 203 випадки захворювання на АЧС у 23 областях України. Про це повідомив Голова Держпродспоживслужби в п’ятницю, 17 березня під час Інтернет-конференції в прес-центрі ІА ЛігаБізнесІнформ з онлайн-трансляцією.

За його словами, Держпродспоживслужба разом з Міністерством агарної політики та продовольства проводить роботу з метою стабілізації епізоотичної ситуації щодо АЧС, зокрема на законодавчому рівні.

Як зазначив Володимир Лапа, при проведенні заходів з ліквідації АЧС з 2012 року в епізоотичних осередках вилучено та знищено понад 120 тис. голів свиней, зокрема майже 52 тис. в минулому році й понад 3 тис. в поточному. «Такі дії передбачені чинною Інструкцією з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней і вони спрямовані на зупинення поширення захворювання на інші території», - зазначив Голова Держпродспоживслужби.

Зараз суттєво збільшено фінансування протиепізоотичних заходів. Якщо торік на ці потреби було виділено 56 млн грн, то в поточному фінансування відповідних програм забезпечено на рівні 113 млн грн: «Це значно менше від потреби, але це вдвічі більше, ніж ми мали в минулому році на ці заходи, і ми вдячні за підтримку Мінагрополітики, Мінфіну і профільному комітету ВР», - зазначив Володимир Лапа. При цьому він висловив сподівання, що в процесі перерозподілу бюджетного фінансування в поточному році ця сума буде збільшена. Це дозволить краще забезпечити спеціалістів на місцевому рівні діагностикумами для виявлення АЧС та на належному рівні організувати заходи з моніторингу.

Володимир Лапа нагадав, що вакцини від цього захворювання не існує, тому найбільш ефективним способом боротьби з цим вірусом є заходи із запобігання його поширення та своєчасну ліквідацію.

«У законодавстві є ціла низка прогалин, які не дозволяють ефективно боротися з АЧС, включаючи розміри штрафних санкцій, повноваження поліції перевіряти супровідну документацію під час переміщення тварин тощо», - підкреслив Володимир Лапа.

Зараз, за його словами, напрацьовується пакет законопроектів на рівні центральних органів виконавчої влади. У першу чергу йдеться про внесення змін до чинної інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, яка уже відпрацьована з усіма зацікавленими органами виконавчої влади і зараз проходить процедуру юстування в Міністерстві юстиції. Крім того, розроблено законопроект про підвищення рівня біобезпеки і збереження тваринництва в Україні. Цими законодавчими актами як посилюється відповідальність суб’єктів господарювання, так і запроваджуються стимулюючі заходи, наприклад, запровадження компенсації вартості вилученого поголів’я не лише для домогосподарств, але й для товарних ферм в залежності від рівня біобезпеки.

Разом з цим важливою компонентою в питанні боротьби з АЧС є інформаційно-просвітницька робота. Якщо в Європі в домогосподарствах населення вирощується лише 10-15% поголів’я свиней, то в Україні ця цифра сягає від 40-50% - це ті господарства, в яких надзвичайно важко забезпечити високий рівень біобезпеки. І важливо, що господарі були обізнані з елементарними заходами біобезпеки, бо це убезпечить їх від занесення вірусу на своє подвір’я.

Паралельно Держдпродспожисвлужба здійснює ряд організаційних кроків, зокрема виїзди в області та проведення оцінки ефективності роботи на місцевому рівні: «Ми оцінюємо роботу керівництва на місцях: там, де робота ведеться неефективно, ми реагуватимемо максимально жорстко»

На верх