Ukrainian Albanian Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bengali Bosnian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Hebrew Hungarian Icelandic Irish Italian Japanese Javanese Kannada Korean Latvian Lithuanian Macedonian Maltese Mongolian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Welsh Yiddish

Динаміка поширення АЧС в Україні є загрозливою. З початку 2017 року в Україні виявлено 55 випадків африканської чуми свиней (АЧС), у тому числі вперше на території Тернопільської, Донецької, Херсонської, Дніпропетровської та Івано-Франківської областей. Останній випадок АЧС зареєстровано у Кіровоградській та Харківській областях серед диких свиней. Усього з 2012 року на території України зареєстровано 203 випадки захворювання на АЧС у 23 областях України. Про це повідомив Голова Держпродспоживслужби в п’ятницю, 17 березня під час Інтернет-конференції в прес-центрі ІА ЛігаБізнесІнформ з онлайн-трансляцією.

За його словами, Держпродспоживслужба разом з Міністерством агарної політики та продовольства проводить роботу з метою стабілізації епізоотичної ситуації щодо АЧС, зокрема на законодавчому рівні.

Як зазначив Володимир Лапа, при проведенні заходів з ліквідації АЧС з 2012 року в епізоотичних осередках вилучено та знищено понад 120 тис. голів свиней, зокрема майже 52 тис. в минулому році й понад 3 тис. в поточному. «Такі дії передбачені чинною Інструкцією з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней і вони спрямовані на зупинення поширення захворювання на інші території», - зазначив Голова Держпродспоживслужби.

Зараз суттєво збільшено фінансування протиепізоотичних заходів. Якщо торік на ці потреби було виділено 56 млн грн, то в поточному фінансування відповідних програм забезпечено на рівні 113 млн грн: «Це значно менше від потреби, але це вдвічі більше, ніж ми мали в минулому році на ці заходи, і ми вдячні за підтримку Мінагрополітики, Мінфіну і профільному комітету ВР», - зазначив Володимир Лапа. При цьому він висловив сподівання, що в процесі перерозподілу бюджетного фінансування в поточному році ця сума буде збільшена. Це дозволить краще забезпечити спеціалістів на місцевому рівні діагностикумами для виявлення АЧС та на належному рівні організувати заходи з моніторингу.

Володимир Лапа нагадав, що вакцини від цього захворювання не існує, тому найбільш ефективним способом боротьби з цим вірусом є заходи із запобігання його поширення та своєчасну ліквідацію.

«У законодавстві є ціла низка прогалин, які не дозволяють ефективно боротися з АЧС, включаючи розміри штрафних санкцій, повноваження поліції перевіряти супровідну документацію під час переміщення тварин тощо», - підкреслив Володимир Лапа.

Зараз, за його словами, напрацьовується пакет законопроектів на рівні центральних органів виконавчої влади. У першу чергу йдеться про внесення змін до чинної інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, яка уже відпрацьована з усіма зацікавленими органами виконавчої влади і зараз проходить процедуру юстування в Міністерстві юстиції. Крім того, розроблено законопроект про підвищення рівня біобезпеки і збереження тваринництва в Україні. Цими законодавчими актами як посилюється відповідальність суб’єктів господарювання, так і запроваджуються стимулюючі заходи, наприклад, запровадження компенсації вартості вилученого поголів’я не лише для домогосподарств, але й для товарних ферм в залежності від рівня біобезпеки.

Разом з цим важливою компонентою в питанні боротьби з АЧС є інформаційно-просвітницька робота. Якщо в Європі в домогосподарствах населення вирощується лише 10-15% поголів’я свиней, то в Україні ця цифра сягає від 40-50% - це ті господарства, в яких надзвичайно важко забезпечити високий рівень біобезпеки. І важливо, що господарі були обізнані з елементарними заходами біобезпеки, бо це убезпечить їх від занесення вірусу на своє подвір’я.

Паралельно Держдпродспожисвлужба здійснює ряд організаційних кроків, зокрема виїзди в області та проведення оцінки ефективності роботи на місцевому рівні: «Ми оцінюємо роботу керівництва на місцях: там, де робота ведеться неефективно, ми реагуватимемо максимально жорстко»

На верх