Зменшення поголів’я свиней в Україні: винна не тільки АЧС

Африканська чума свиней (АЧС) не є головною причиною зниження поголів’я свиней в Україні. Це доводить аналітик сільськогосподарських ринків та національний консультант ФАО Андрій Панкратов у дописі на своїй Фейсбук-сторінці.«По-перше, вплив фактору АЧС не був прямим, – пояснює він. – По-друге, цей вплив не був єдиним і навіть найбільшим по силі».
Всього з 2014 року, коли почалося активне розповсюдження хвороби, загинуло чи було знищено внаслідок АЧС близько 130 тис. свиней – менше 2% середньорічного поголів'я, нагадує він.
Водночас щорічні втрати поголів’я через усі причини складають 700-900 тис. голів, за даними з балансу руху поголів’я, який публікував донедавна Держстат.
«Протягом кожного року внаслідок тільки сезонності поголів’я змінюється на 300-500 тис. голів! Всього за ці три роки загальне скорочення поголів’я склало 1,1 млн голів. Тобто очевидно, що АЧС напряму забрала тільки малу частину цієї кількості», – резюмує аналітик.
«Так, побоювання втратити все через АЧС призводило в деяких випадках до закриття бізнесу і прискореного збуту поголів’я на забій (непрямий вплив, ми називаємо це «психологічний забій»), – зазначає Андрій Панкратов, – але це явище не було і не є всеохоплюючим. Крім того, воно розтягнуто в часі по мірі просування хвороби країною з півночі на південь».
Він підкреслює, що виходили з бізнесу, як правило, ті виробники, для яких свинарство не було профільним бізнесом, або ті, хто був у складному економічному становищі і не бачив можливості збільшення інвестицій для опору хворобі.
«За нашими оцінками, такий «психологічний забій» дорівнював 1-2% поголів’я в тих регіонах, де виявлялись перші випадки АЧС, що і дозволяло вважати цей забій пов’язаним з АЧС», – зауважує експерт.
Насправді ж, АЧС була не єдиною причиною забою навіть у цих випадках. Найбільш серйозною причиною був суто економічний чинник – низька прибутковість вирощування свиней, підкреслює він.
«Співвідношення цін реалізації тварин на забій та їх собівартості досягло найнижчих рівнів у 2016 році і було дійсно надважким випробуванням для галузі, – пояснює Андрій Панкратов. – Така ситуація в свою чергу була пов’язана з багатьма факторами, які зійшлися разом: девальвацією гривні, втратою російського ринку збуту свинини, зниженням купівельної спроможності українського споживача, зменшенням держпідтримки, низькими цінами на світовому ринку тощо».
Для оцінки динаміки прибутковості в свинарстві ФАО розраховує так званий умовний індекс прибутковості, який є співвідношенням цін на живець свиней і вартості кормового міксу як головної складової собівартості. Цей індекс показував зменшення прибутковості в 2016 році на 32% порівняно з 2014 роком і це дуже суттєво, наголошує аналітик.
«До речі, індекс прибутковості за сім місяців цього року вже на 26% перевищив відповідний показник минулого року, знаменуючи початок покращення економічної ситуації в свинарському бізнесі», – підкреслює Андрій Панкратов.

AgroTimes

На верх