Ukrainian Albanian Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bengali Bosnian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Hebrew Hungarian Icelandic Irish Italian Japanese Javanese Kannada Korean Latvian Lithuanian Macedonian Maltese Mongolian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Welsh Yiddish

Зменшення поголів’я свиней в Україні: винна не тільки АЧС

Африканська чума свиней (АЧС) не є головною причиною зниження поголів’я свиней в Україні. Це доводить аналітик сільськогосподарських ринків та національний консультант ФАО Андрій Панкратов у дописі на своїй Фейсбук-сторінці.«По-перше, вплив фактору АЧС не був прямим, – пояснює він. – По-друге, цей вплив не був єдиним і навіть найбільшим по силі».
Всього з 2014 року, коли почалося активне розповсюдження хвороби, загинуло чи було знищено внаслідок АЧС близько 130 тис. свиней – менше 2% середньорічного поголів'я, нагадує він.
Водночас щорічні втрати поголів’я через усі причини складають 700-900 тис. голів, за даними з балансу руху поголів’я, який публікував донедавна Держстат.
«Протягом кожного року внаслідок тільки сезонності поголів’я змінюється на 300-500 тис. голів! Всього за ці три роки загальне скорочення поголів’я склало 1,1 млн голів. Тобто очевидно, що АЧС напряму забрала тільки малу частину цієї кількості», – резюмує аналітик.
«Так, побоювання втратити все через АЧС призводило в деяких випадках до закриття бізнесу і прискореного збуту поголів’я на забій (непрямий вплив, ми називаємо це «психологічний забій»), – зазначає Андрій Панкратов, – але це явище не було і не є всеохоплюючим. Крім того, воно розтягнуто в часі по мірі просування хвороби країною з півночі на південь».
Він підкреслює, що виходили з бізнесу, як правило, ті виробники, для яких свинарство не було профільним бізнесом, або ті, хто був у складному економічному становищі і не бачив можливості збільшення інвестицій для опору хворобі.
«За нашими оцінками, такий «психологічний забій» дорівнював 1-2% поголів’я в тих регіонах, де виявлялись перші випадки АЧС, що і дозволяло вважати цей забій пов’язаним з АЧС», – зауважує експерт.
Насправді ж, АЧС була не єдиною причиною забою навіть у цих випадках. Найбільш серйозною причиною був суто економічний чинник – низька прибутковість вирощування свиней, підкреслює він.
«Співвідношення цін реалізації тварин на забій та їх собівартості досягло найнижчих рівнів у 2016 році і було дійсно надважким випробуванням для галузі, – пояснює Андрій Панкратов. – Така ситуація в свою чергу була пов’язана з багатьма факторами, які зійшлися разом: девальвацією гривні, втратою російського ринку збуту свинини, зниженням купівельної спроможності українського споживача, зменшенням держпідтримки, низькими цінами на світовому ринку тощо».
Для оцінки динаміки прибутковості в свинарстві ФАО розраховує так званий умовний індекс прибутковості, який є співвідношенням цін на живець свиней і вартості кормового міксу як головної складової собівартості. Цей індекс показував зменшення прибутковості в 2016 році на 32% порівняно з 2014 роком і це дуже суттєво, наголошує аналітик.
«До речі, індекс прибутковості за сім місяців цього року вже на 26% перевищив відповідний показник минулого року, знаменуючи початок покращення економічної ситуації в свинарському бізнесі», – підкреслює Андрій Панкратов.

AgroTimes

На верх