June, 2020 Vol. 61-2У 2019 свинарська промисловість В'єтнаму уникла хвилі Африканської чуми свиней (АЧС) та інших хвороб тварин, які вразили Південно-Східну Азію, що стало можливим завдяки оперативним діям дослідників з Національного центру ветеринарної діагностики (НЦВД). Група дослідників, що пройшла підготовку та отримала обладнання за сприяння МАГАТЕ у співпраці з Продовольчою і сільськогосподарською організацією Об'єднаних Націй (ФАО), змогла швидко діагностувати такі захворювання, як АЧС, за допомогою ядерних та інших методів, стримавши поширення цих хвороб, захистивши тваринницьку галузь країни і забезпечивши продовольчу безпеку.

У серпні 2018 року Китай, який має спільний кордон з В'єтнамом, повідомив про перший випадок АЧС. Хвороба швидко поширилась на південну частину країни і в кінцевому підсумку перекинулась на В'єтнам. Оскільки вакцини від АЧС ще не існує, раннє і точне виявлення хвороби було надзвичайно важливим для того, щоб вчасно запровадити суворі санітарні заходи та заходи біологічної безпеки з метою стримування і подальшого викорінення хвороби.

Відразу після отримання повідомлення про спалах АЧС в Китаї МАГАТЕ у співпраці з ФАО організувало навчальний курс для ветеринарів-діагностиків з країн Південно-Східної Азії, в тому числі і з В'єтнаму, присвячений діагностиці АЧС та інших інфекційних хвороб тварин. В'єтнамські експерти, озброєні цими знаннями, змогли своєчасно діагностувати АЧС і вжити заходів щодо захисту свинарських ферм країни.

«Здатність кваліфіковано діагностувати хворобу є важливим здобутком не лише для нашої установи, а й для всієї країни, - говорить Те Тхань Лонг, директор НЦВД. - Ми побоюємося, що в міру збільшення в регіоні масштабів торгівлі та поїздок В'єтнам буде все частіше стикатися з транскордонними хворобами тварин і зоонозними захворюваннями».

У В'єтнамі, де поголів'я свиней, що вирощуються головним чином на сімейних фермах, нараховується 30 мільйонів, на свинину приходиться приблизно три чверті загального обсягу виробництва і споживання м'яса на внутрішньому ринку. Попит на свинину зростає на 6-8% на рік.

До участі в навчальних курсах НЦВД мав відправляти досліджувані на АЧС зразки в еталонні лабораторії за кордон для підтвердження діагнозу. Це могло тривати від трьох до чотирьох тижнів - занадто довго для своєчасного вжиття заходів контролю. Тепер, за словами Те, завдяки наявності власних знань дослідження зразків можна проводити за один день.

Зараз НЦВД має можливість перевіряти близько півмільйона зразків на рік і допомагає стримувати поширення не лише АЧС, але і таких хвороб, як Ящур, Лептоспіроз, Сказ і Віспа кіз.

Сприяння надавалося в рамках проекту технічного співробітництва МАГАТЕ щодо зміцнення потенціалу НЦВД в галузі використання серологічних, молекулярних і ядерних методів для ранньої і оперативної діагностики транскордонних і зоонозних хвороб та боротьби з ними. Крім того, НЦВД отримує підтримку, як один з 19 азіатських учасників Мережі лабораторій ветеринарної діагностики (VETLAB) Об'єднаного відділу ФАО/МАГАТЕ з ядерних методів в продовольчій і сільськогосподарській сферах.

На верх